Anker Soundcore Life Q10 Kulaklık

Anker Soundcore Life Q10 ürünü ile hepsiburada.com özel indirimi ile tanıştım. Kulaklığın normal satış fiyatı 250-400 TL bandındayken özel indirim fırsatıyla birlikte 199 TL ye aldım. Q10’un resmi Soundcore sitesi üzerindeki satış fiyatı şu an (1 Nisan 2020) itibariyle 39.99 $. Yani güncel dolar/tl kuruna göre (6.66) hesaplandığında 266.5 TL’ye geliyor. Haliyle  indirim gibi bir indirimdi diyebiliriz. Peki neden Soundcore Life Q10? 50-100 liralık kulaklık alsam işimi göremez miydi? Ya da neden Sennheiser, JBL, Bose ya da Beats değil? Öncelikle son sorunun cevabı bariz bir şekilde fiyatı diyebiliriz. Yani benzer özelliklere sahip kablosuz baş kulaklığı saydığım markalarda en az 2 kat daha pahalı. Bu özellikler neler ondan bahsedeyim biraz da.

Soundcore Life Q10 ürünü tek görünüm seçeneği ile üretilmiş: Siyah ve kırmızı. 

Hi-res sertifikasına sahip bir kulak. Yani hi-res audio logosuna sahip bir ürün ses sıkıştırma standartlarını üstündeki ses sinyalini, bant genişliği ve dinamik aralığı destekliyordur. Standart sıkıştırma tekniklerinde (mp3 gibi) örnekleme frekansı 44100 Hz ve bit derinliği 16 iken hi-res audio bunun üstünü destekliyor diyebiliriz. Bu da özellikle FLAC, AIFF, WAV gibi hi-res sıkıştırma formatlarını desteklemesi demek.

Soundcore Life Q10 yükseltilebilir bas özelliğine sahip. Bu, dinlediğiniz ses dosyasının düşük frekanslarını gerçek zamanlı olarak yükseltmesidir. Bu özelliği üstüne yer alan “Bass” tuşuyla aktifleştirip/deaktifleştirebilirsiniz.

Soundcore Life Q10 60 saatlik bluetooth (5.0 destekli) üzerinden kablosuz çalışması süresine sahip bir kulaktır. 60 saati kendileri şöyle tanımlıyorlar: “Bir ay boyunca günde 2 saat dinleme imkanı”. Sanırım matematiği keşfetmişler 🙂

Hızlı şarj etme özelliğine sahip. Bu 5 dakika şarj ile 5 saatlik bir dinleme süresi demek. Güzel tarafları da şarjı USB-C type kablo ile yapıyor olması. Ürünle birlikte kablo gönderiliyor. Fakat telefonunuz da USB-C ile şarj oluyorsa kablo derdiniz olmuyor. 

Kulaklık kablolu da kullanılabiliyor. Bu da ek bir avantaj.

Biraz da deneyimlerimden bahsedeyim. Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. İşe gidip gelirken android telefonuma bağlı olarak kablosuz, işyerinde kullandığım bilgisayarda bluetooth olmadığı için kablolu kullanıyorum. Kulaklık kutusunda çıktığında orta seviyede şarjda idi ki bunu açıp kapatırken bir hanım abla belirtiyor. Bu 1 aylık süre içinde hala orta seviye bilgilendirmesi yapıyor. Ne zaman şarj uyarısı yapacak merak ediyorum. Kulaklık üzerinde 4 tane tuş yer alıyor. Bu tuşlar “Ses açma/kapama”, “Bas aktifleştirme/pasifleştirme” ve güç tuşları. Ayrıca android cihazla bluetooth ile telefonda yer müzik oynatıcılarda ses tuşlarına uzun basınca önceki/sonraki şarkıya geçiş yapabiliyorsunuz. Güç tuşuna kısa bastığınızda şarkıyı beklemeye alıp kapatabiliyorsun. Kablolu çalışırken şarjdan yemiyor ama kulaklık üzerindeki tuşlar çalışmıyor. Yani bas yükseltme, ses yükseltme-düşürme yapamıyorsunuz. Ama ses kalitesinde sıkıntı yok. Fiziksel olarak kocaman kulaklarımı tamamen kaplıyor. Kullanılan sünger, bazı yastıklardan ve yataklardan tanıdık gelen memory foam özellikli, yani hafızalı köpük. 

Sonuç olarak parasını hak eden güzel bir kulaklık diyebilirim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*