Beko BKK 2515 Ekmek Yapma Makinesi

Beko BKK 2515 Ekmek Yapma Makinesi

Yaklaşık bir yıl önce “sabahları ekmek almaya kim gidecek” derdi nedeni ile Beko BKK 2515 Ekmek Yapma Makinesi aldık. Biz 170 TL gibi bir rakama almıştık bu ekmek yapma makinesini, bugün blogda deneyimlerimi paylaşmaya karar verdiğimde tekrar baktım 400 TL civarı. Açıkçası bu fiyat oldukça pahalı, fakat evde ekmek yapmak özellikle bizim gibi tembel aileler için mükemmel bir şey. Sabah kalkıp kim ekmek almaya gidecek diye ağlayan bir koca yok 🙂 Hatta akşamdan kendisi kolayca koyuyor ekmeği, uyandığımızda da bütün ev mis gibi ekmek kokuyor.

Annemler yaklaşık 5 yıldır dışarıdan ekmek almıyorlar ve 3. ekmek yapma makinelerini kullanıyorlar. Biz de onlardan gaza gelip ekmek makinesi almaya karar vermiştik. Ekmek yapma makinesi ile yapılan ekmek en az 4-5 gün gayet taze bir şekilde kalıyor. Kepekli ekmek yaparsanız sindirim sisteminizde oldukça rahatlıyor. Açıkçası daha kolay ve sağlıklı bir yaşam için ben ekmek yapma makinesini öneriyorum.

Biz genelde kepekli ekmek yapıyoruz ve küçük boyut için pişirme süresi 2 saat 55 dakika. Akşamdan sabah 7 buçukta hazır olsun diyerek kuruyoruz ve sabah kalktığımızda ekmeğimiz sıcak sıcak bizi bekliyor.

Peki bu bir yıl boyunca hiç mi sorun yaşamadık?

Öncelikle eğer ekmek piştikten sonra, ekmeği sıcak tutma fonksiyonunda bırakırsanız ekmek ıslak ıslak bir hal alıyor. Bu nedenle pişer pişmez ekmeği makineden almak önemli.

Ayrıca yaz dönemi boyunca yaptığımız ekmekler hiç kabarmamıştı ve çok kötü olmuştu. Hatta ekmek yapma makinesine baya sinir olmuştum, sonradan farkettik ki sorun makinede değil mayadaymış. Dr. Oetker’in mayası dışında maya kullanırsak küçücük bir ekmeğimiz oluyor ve açıkçası lezzetli olmuyor. Bu noktada sadece makine değil, malzemenin de makine kadar önemli olduğunu öğrenmiş olduk.

Beko BKK 2515 Ekmek Yapma Makinesi’nin baget yapma modu olmasına rağmen sanırım 2 ya da 3 kere denedik. Güzel oluyor ama yaklaşık 3-4 saatin sonunda 4 tane küçücük bagetiniz oluyor ve bir öğünde bitiyor 🙂 Açıkçası biz alırken bu baget modu, bu makineyi seçmekte bizim aklımızı çeldi fakat dediğim gibi çok da gerekli bir fonksiyon değil.

Reçel yapma modu olması hala bana garip geliyor ve hiç denemedim. Deneyen varsa lütfen yorumlarda bizlerle paylaşsın.

Siz de bu ekmek yapma makinesini almayı düşünüyorsanız, benim görüşüm oldukça olumlu. Tek sorun şu an için ciddi bir biçimde fiyatının artmış olması. Bu ürün hakkında sizin de görüşlerinizi yorumlar ile bekliyorum…

 

1 yorum

  1. Kesinlikle haklısın. Kendim çok beğenerek kullanıyorum. Annem de benden gördü beğendi istedi. Bi baktım fiyatlar beşe altıya katlamış. Anlayamadım yani. Ben 2013 de ooo epey olmuş ben alalı yani 🙂 neyse 99 liraydı. Şimdi 549 küsürlü bişey olmuş. Resmen 5 katı. Hayret ediyorum. Ama muhteşem bir icat olmuş.

1 geri izleme / bildirim

  1. Evde Ekmek Yapımı – Akşama Ne Pişirsem

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*