En Kolay Reçel Yapımı

Geçenlerde annemle nelerin reçeli yapılır, hangilerini denesek, güzel olur mu acaba diye konuşuyorduk. Ben kivi ve karadut reçeli denemek istedim 🙂 Annemin klasik tarifini uygulayarak çilek, kivi ve karadut reçeli yaptık. Bu kadar güzel olacaklarını tahmin etmezdim ama gerçekten çok lezzetli ve kıvamlı oldular 🙂 Bu yüzden bu basit tarifi sizinle de paylaşmak istedim.

  • Öncelikle meyvelerimizi güzelce yıkayıp suyunu süzdürmekle başlıyoruz,
  • Daha sonra geniş bir tencereye meyveleri alıyoruz ve üzerlerini örtecek kadar toz şeker ilave ediyoruz,
  • Normal ateşte kaynatıp, şekeri eridikten sonra ara ara karıştırıyoruz,
  • Şekeri eriyip fokur fokur kaynayıp koyulaştığında (daha kıvamlı olmasını isterseniz daha çok kaynatabilirsiniz), ocaktan alıp sıcak iken kavanozlara döküyoruz.
  • Kavanozların kapaklarını sıkıca kapatıp, kavanozları ters çeviriyoruz. Ve tahta bir zeminde 1 gün bekletiyoruz. Sonra düz bir şekilde istifleyip saklayabilirsiniz.
  • Hepsi bu kadar 🙂

Eskiden bir evin hanımı ne kadar marifetlidir ve ne kadar zengindir anlamak için kahvenin yanında ikram ettiği reçel çeşitlerini sayarlarmış 🙂 Siz de istediğiniz meyve için bu basit tarifi uygulayıp evinizde farklı tatlarda, bol çeşitte reçeller hazırlayabilirsiniz. Tabii turunç, portakal gibi daha ekşi meyveleri hariç tutmak lazım 😉

Afiyet olsun.

kivireceli_karadutreceli_cilekreceli1

kivireceli_karadutreceli_cilekreceli2

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*