İkea Online Alışveriş Deneyimi

Malum Covid-19’un hayatımıza girmesi ile bir çok şeyde köklü değişiklikler oldu. Eşimde ben de 23 Mart’tan beri evden çalışıyoruz. Öncesinde evde güzel bir çalışma odamız yoktu çünkü evdeki vaktimizin tamamını kızımızla ilgilenmeye harcıyorduk. Fakat gel gelelim iş, günde 8 saat çalışmaya gelince ne salondaki yemek masası ne de beyaz balkon sandalyeleri yeterli oldu. Biz de ofis sandalyesi almaya karar verdik.

İnternette şöyle bir araştırma yapınca en çok İKEA‘nın Markus modelinden memnun kalındığı belirtiliyordu ve İKEA tüm mağazalarını 19 Mart’tan itibaren kapatmıştı. Bu demek oluyrodu ki bizim ikea’dan online alışveriş maceramız başlıyor. Önceleri kargo parasını dert etmiştim çünkü aldığınız ürünün %10 u kadar bir kargo ücreti alıyor ki bu da çok fazla. Hele kargo bedava alışverişe alışmış bir toplum için. Şikayet.com’da bu şikayeti ne kadar çok insan belirtirse belki şu karantina sürecinde bir çözüm bulurlar diye düşünerek şikayet girdim. Ekşi sözlükte de sayfalarca konuyla ilgili yazı bulabilirsiniz.

Sonuç:
Otomatik cevap geldi ve ne arayan ne soran var.

Bu süreç beni İKEA’dan biraz soğutmuştu ama eşimin uzun boylu olması (dolayısıyla kilosu da fazla), ve İKEA’nın 10 yıl garanti vermesi bizi tekrardan Markus ofis sandalyesine yönlendirdi ve sonrasında alacağımız şeyin kırılma riskine karşı kargo parasına razı olup, 4 Nisan’da siparişimizi verdik.

Siparişimiz yaklaşık 4-5 gün işleniyor şeklinde kaldı, sonrasında bir o kadar da hazırlanıyor.

Sonunda siparişimiz CEVA Logistic ile gönderilmişti çok mutluyduk. Onun da gelmesi 3 gün sürdü ve sonuçta 4 Nisan’da verdiğimiz tek koli sipariş elimize 20 Nisan’da ulaştı. Yani 16 günde. Bu Türkiye’deki bir e-ticaret sitesi için oldukça uzun bir süre bence.

Evet oldukça anormal zamanlardan geçiyoruz, aksaklıklar olması lojistikte sıkıntılar olması mantıklı fakat İKEA gibi paketli ürün satan bir firmanın bu kadar uzun bekletmesi akıl alır gibi değil.

Ayrıca Ekşisözlükte aldığınız ürünün fiyatına göre gönderim sırasına sokulduğuna dair bir teori var, ne kadar doğrudur bilemiyorum. Fakat alışveriş yapmayı planlayanların bu durumu göz önünde bulundurmasında fayda var.

Bu kadar problemli olmasına rağmen, Covid-19 sürecinde İKEA online alışverişte minimum tutarı önce 250 TL olarak belirlemişti, şimdi ise 500 TL’ye çekmiş durumda. Resmen bizden ürün almayın diyorlar ama aldığımız sandalye gerçekten çok kaliteli ve rahat. İnsan sinirleniyor, alışveriş yapmak istemiyor ama şu süreçte maalesef deneme gerektiren bir ürün alacaksanız ancak marka bilinirliliğine güvenebiliyorsunuz.

Tek dileğimiz içinde bulunduğumuz şu zor sürecin bir anda bitmesi ve sağlıklı, normal günlere geri dönmemiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*