Tupperware Yıldız Kap’ta Yoğurt Yapımı

Kuzenimizin düğünü için Denizli’ye gittiğimizde teyzemin bize hazırladığı taze yoğurt ve ilginç sarı kabı dikkatimizi çekti. Ve tadınca o kadar lezzetli ve kıvamlı bir yoğurt olmasına çok şaşırdık. Ve normal pakette sütten yapmış teyzem bu lezzetli yoğurdu. Ve kabı da Tupperware Yıldız kap isminde. Bu bilgileri alıp hemen biz de siziniçindenedik.

Önce Tupperware yıldız kabı aldık. Kısa bir internet araştırmasından sonra en uygun fiyatı gittigidiyor‘da bulduk. Kap 26.90 TL+kargoya siparişin ertesi günü elimizdeydi. İki farklı boyutta var bu kaptan, biri 2,8 litre diğeri 4,2 litre. Biz kendimize 2,8 litre olanı uygun bulduk. İçine 3 litre süt alıyor, çünkü süt kaynayınca biraz miktarı azalıyor. Gelelim süte. Menderes’ten gelen ve kendi ineklerinin sütünü satan bir sütçüden aldık, kendisi bizim mahallemizde tanınmıştır. Maya olarak da marketten aldığımız süzme yoğurdu kullandık. Yoğurdun yapılışı ise çok kolay. Önce sütü kaynatıyorsunuz. Sonra soğumaya bırakıyorsunuz ve ılıyınca Tupperware kaba alıyorsunuz. Sonra kilo başına 1 yemek kaşığı süzme yoğurdu alıp ılıyan sütten aldığınız iki-üç kaşık sütle ayrı bir kasede eziyorsunuz. Daha sonra da bu ezdiğiniz mayayı kaptaki ılık süte kenarından koyup kapağını kapatıyorsunuz. Kabın özelliği tek parmakla kapanması, çıt diye kilitlenmesi. Bu sayede hiç hava almayan kabı fırının içinde en az 5 saat mayalanmaya bırakıyorsunuz. Tabii ki fırın çalışmayacak :) Sadece içinde bekletmek için çok uygun bir yer olduğundan biz orayı tercih ediyoruz. Veee sonuç aşağıdaki gibi çok güzel görünen lezzetli doğal yoğurt!

yogurt

Teyzemden aldığımız bilgiye göre paket sütlerde de sorun yaşanmıyor. İstediğiniz sütten ve hatta taze yoğurttan da maya alıp yapabilirsiniz. Bir ipucu daha, eğer yoğurt mayasını aldıktan sonra dolapta sulanmamasını istiyorsanız, önce kabın kapağını alıp yaklaşık bir saat dolapta soğutuyorsunuz. Sonra fırından yoğurdunuzu çıkarıp kapağını kapatıyorsunuz ve buzdolabına koyuyorsunuz. Bu yöntemle kapakta oluşan su damlacıkları engellenmiş oluyor. Bu şekilde hazırladığınız yoğurdu ister taze yoğurt olarak isterseniz de bir kesede süzüp süzme yoğurt olarak afiyetle tüketebilirsiniz. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>